Majówka w Pobierowie

Nadbałtyckie Pobierowo oferuje wspaniały wypoczynek przez cały rok, nie tylko latem, gdy plaże wypełniają się turystami. Również warto pomyśleć o zorganizowaniu w tej cieszącej się popularnością miejscowości majówki i już teraz zacząć ją planować – im wcześniej, tym lepiej.

 

Chociaż Bałtyk w maju nie zaprasza jeszcze ciepłymi wodami i kąpiel raczej nie jest polecana, to nie brakuje innych interesujących atrakcji. Gdy przyroda budzi się do życia, a słońce przygrzewa coraz bardziej, najlepszym pomysłem na spędzenie wolnego czasu będą długie spacery po plaży oraz uprawianie sportów. Dlatego maj to idealny czas dla tych, który uwielbiają polskie morze i wypoczynek nad nim, ale też jednocześnie niekoniecznie w formie leniwego opalania się na plażach, które zwykle są w szczycie sezonu zapełnione turystami.

 

Warto między innymi poświęcić go na jeżdżenie na rowerze i nordic walking – temperatury nie są jeszcze aż tak wysokie, dlatego sprzyjają dynamicznemu wypoczynkowi. Zapraszają doskonale przygotowane szlaki turystyczne przeznaczone dla rowerzystów, można zatem wypożyczyć rowery i wybrać się na wycieczkę, aby zobaczyć także okoliczne miejscowości w gminie Rewal oraz w okolicach. Znajdą się trasy zarówno dla tych, którzy mogą pochwalić się świetną kondycją, jak i osób, które wolą jeżdżenie rekreacyjne.

 

Podczas spacerów warto nie tylko odwiedzić piaszczyste plaże, ale dodatkowo zieleniące się lasy w Pobierowie oraz jego okolicach. Aromat sosnowego lasu, który otacza Pobierowo, na pewno będzie wspaniałym towarzyszem wypraw nawet całodziennych, podczas których można pooglądać także tamtejszą przyrodę, zwłaszcza bogate ptactwo. Co więcej, podczas spacerów na plażach warto poświęcić chwilę na poszukanie bursztynów – przed sezonem turystycznym jest ich zwykle jeszcze dość dużo. Wspaniałe widoki będą towarzyszyły wyjazdowi przez cały czas!

 

Oprócz spędzania czasu w samym Pobierowie można też odwiedzić okoliczne atrakcje, na przykład popularny Nadmorski Park Miniatur w Dziwnowie czy latarnię morską w Niechorzu, które czynne są przez cały rok – na ich stronach internetowych można dokładniej zapoznać się z aktualnymi godzinami otwarcia.

Bursztyn zachwyca pięknym miodowym kolorem, jest doskonały nie tylko jako element biżuterii, ale również może sprawdzić się w wielu innych celach – jako przycisk do papieru, gdy jest duży, ozdobny dodatek do domu i wyjątkowa pamiątka. Bursztyn nad Bałtykiem występuje często i to właśnie coraz więcej turystów wybierających wypoczynek nad morzem w licznych kurortach, w tym także w Pobierowie, szuka na plażach bursztynów. Jak go zbierać? Kiedy jest go najwięcej? Zapraszamy do sprawdzenia przed wyjazdem nad Morze Bałtyckie naszego krótkiego przewodnika.

 

Na początek warto jednak powiedzieć coś więcej o bursztynie, który nazywany jest inaczej także jantarem lub amberem. Bursztyn jest kopalną żywicą powstała z drzew iglastych, także w rzadkich przypadkach liściastych. Obecnie zewidencjonowano i opisano przeszło 60 różnych gatunków bursztynu, które formowały się od czasów dewońskich aż do kopalu. Zwykle mają one kolor żółty lub brązowy, ale zdarzają się także bursztyny białożółte, zielone, fioletowe, niebieskie czy czerwone. Zdarzają się ponadto bursztyny, w których zatopione są różnego rodzaju zwierzęta – muszki, mrówki, pająki.

 

Największe złoża naturalnych bursztynów znajdują się w rosyjskim obwodzie kaliningradzkim, dlatego też dużo z nich można spotkać nad naszym Bałtykiem. Od dawien dawna bursztyn budził zainteresowanie, znali go Egipcjanie, rzymianie czy Grecy. Bursztyn ma szerokie spektrum zastosowania, jak zostało wskazane – najbardziej ceniony jest w jubilerstwie, ale również wykorzystywany jest w medycynie ludowej – ma w niej moc zabijania zarazków, a noszenie korali z bursztynu miało chronić przed bólem gardła oraz głowy.

 

Niewątpliwie lato jest popularnym czasem na polowanie na bursztyny, ale nie najlepszym. Wtedy wiele osób urządza podobne bursztynowe łowy, konkurencja jest duża, a samego bursztynu także niezbyt wiele, na co wpływ ma także rzadkie występowanie wtedy sztormów. Eksperci wskazują, że idealny czas to miesiące od grudnia do kwietnia. Wtedy panuje odpowiednia temperatura oraz dodatkowo wiatry, które powodują przywiewanie na brzeg różnego rodzaju „morskich śmieci”, które mogą składać się z patyczków, obumarłych części roślin, również z zaplątanych w nich bursztynów. Warto wypatrywać takich właśnie dryfujących górek, ponieważ można zwykle znaleźć w nich bursztynowe skarby.

 

Techniki poszukiwania bursztynów nadal są takie same jak przed wiekami. Oczywiście, profesjonalni poławiacze zaopatrują się w kombinezony, kalosze, ale podstawowa jest siatka, która można wyłapywać z wody różne unoszące się wodorosty i inne drobinki, a wśród nich bursztyny. Latarka natomiast przydatna jest nocą – wtedy warto szukać błysków, które wywołują oświetlone bursztyny, chociaż tylko dotyczy to większych okazów.

 

Jeżeli zatem planuje się wyjazd do Pobierowa, warto wziąć latarkę i siatkę z drobnymi oczkami – polowanie na bursztyny naprawdę jest bardzo wciągającym zajęciem, a dodatkowym plusem jest fakt, że jeżeli złowi się większy okaz, można świetnie zarobić – cena kilograma bursztynu obecnie wynosi ponad 3 tysiące złotych, a czasami w przypadku interesujących okazów dochodzi nawet do 5 tysięcy złotych.

Pobierowo Skuter Na Plaży

Atrakcyjne plaże Pobierowa zapraszają do leniwego wypoczynku i opalania – to także dodatkowo mnóstwo atrakcji przeznaczonych dla amatorów sportów wodnych i aktywności. Dzieci, młodzież czy dorośli – każdy może znaleźć dla siebie coś interesującego, aby wypoczynek był udany!

 

Nad Bałtykiem czeka wiele interesujących atrakcji dla każdego, kto uwielbia wodę. Przede wszystkim warto wskazać na kąpiele – to podstawa podczas letniego wypoczynku nad morzem. Chociaż nie zawsze jego wody są wyjątkowo ciepłe, to jedna nic nie zastąpi chociażby kilkuminutowej kąpieli pośród fal. Oczywiście, warto wybierać w tym celu tylko plaże strzeżone, a także zachować należytą ostrożność, ponieważ wypadek może zdarzyć się każdemu. To niezwykle ważne w przypadku dzieci, rodzice lub opiekunowie muszą stale towarzyszyć dzieciom podczas morskich kąpieli oraz przy korzystaniu z innych atrakcji, które czekają na wybrzeżu.

 

Wtedy, gdy planuje się wypoczynek nad morzem, warto postawić na sprawdzone miejsca. Pobierowo ma jedne z najpiękniejszych plaż, które są bardzo dobrze przygotowane na turystów. Są one czyste, dość szerokie, dodatkowo zejścia do wody są mało strome, dlatego plaże są doskonałe dla dzieci. Pluskanie się w wodzie to jeszcze więcej zabawy, ponieważ na najmłodszych plażowiczów oczekują zjeżdżalnie, zamki do skakania oraz wiele innych gier i zabaw przeznaczonych specjalnie dla nich. Dużo z nich jest organizowanych w ramach cyklicznej corocznej imprezy Akademia Słońca, która głównie koncentruje się na aktywnym wypoczynku. W jej ramach prowadzone są również nauka tańca, aerobik, nauka akrobacji, a to wszystko w akompaniamencie muzyki i w promieniach gorącego słońca. Jeżeli zatem planuje się wakacyjny wypoczynek w Pobierowie, warto sprawdzić, kiedy będzie miała miejsce Akademia Słońca!

 

Na starszych turystów oczekują takie atrakcje jak możliwość wypożyczenia skutera wodnego czy wypróbowanie jazdy na bananie, który jest ciągnięty przez motorówkę – trzeba mocno się trzymać, żeby z niego nie spaść! Ponadto odbywają się liczne zawody, więc wypoczynek na plaży w Pobierowie to nie tylko opalanie się w słońcu, ale także coś dla osób, które wolą spędzać ten czas dynamicznie.

 

Oprócz Pobierowa amatorzy aktywnego wypoczynku mogą także znaleźć dużo doskonałej zabawy w niedalekim Dziwnówku, w którym znajduje się Szkoła Windsurfingu działająca już od początku wakacji. Inne znane atrakcje związane ze sportami wodnymi, które są oferowane nad Bałtykiem, to kitesurfing. Przede wszystkim plusem jest odpowiednia głębokość wody, właściwe wiatry oraz piaszczyste dno, które sprzyjają uprawianiu tego sportu. Czekają także kajaki i rowerki wodne, można wypożyczyć łódki w nadmorskich marinach,  także czekają jachty, więc każdy znajdzie coś dla siebie!

 

Bałtyk, Pobierowo i okolice tej miejscowości zapraszają zatem miłośników sportów wodnych – w ciągu lata infrastruktura jest doskonale przygotowana, można poświęcić się całkowicie aktywnemu wypoczynkowi zarówno jako początkujący, jak i zawodowiec.

Piękne chwile nad Bałtykiem.